Wróbel Ćwirek - konkurencja dla nosa Tuwima [ZDJĘCIA]

...

Dominika Kawczyńska 2013-03-21, ostatnia aktualizacja 2013-03-21 13:39:42

Wróbel Ćwirek przysiadł na gałęzi pod Palmiarnią w Parku Źródliska. To siódmy pomnik na szlaku Łódź Bajkowa

Rzeźba autorstwa Marcina Mielczarka ma metr wysokości i jest w całości wykonana z brązu. Sam wróbel ma ok. 30 centymetrów. Kiedy tylko zdjęto tkaninę, która go zakrywała, dzieci zaczęły go głaskać. - Nos Tuwima będzie miał chyba konkurencję - śmieje się Zbigniew Żmudzki, prezes studia Se-ma-for, które wyprodukowało "Przygód kilka Wróbla Ćwirka". W uroczystości odsłonięcia pomnika wziął udział Sławomir Grabowski, twórca scenariusza do animacji: - Kiedy szukaliśmy tematu serii, pomyśleliśmy, że przyglądano się już kotom, psom, pszczołom - opowiada. - Doszliśmy do wniosku, że warto sportretować różnorodny świat ptaków.

Nowego lokatora Parku Źródliska witał również Radosław Stępień, wiceprezydent Łodzi. - Najbardziej cieszy mnie, że są tu ludzie różnego wzrostu, w różnym wieku - mówi. - To znaczy, że bohaterowie animacji Se-ma-fora są wciąż żywi.

Wróbelek ma 30 lat. Serial liczył 39 10-minutowych odcinków, zrealizowanych w klasycznej technice rysunkowej. Wymyślili go Sławomir Grabowski, ówczesny kierownik literacki studia, oraz Marek Nejman, scenograf. Dialogi zinterpretował Jan Kobuszewski.

Jak podkreśla Żmudzki, mały bohater miał zawsze pod górę: - Miał problemy z mieszkankiem, musiał kłócić się z bocianem - wylicza. - A i dziś pogoda spłatała mu figla i w pierwszy dzień wiosny zafundowała prawdziwie zimową aurę.

Na uroczystości odsłonięcia pomnika pojawił się również niespodziewany gość. Jastrząb. - A może to nasz wróbel tak wyrósł? - zastanawia się prezes Se-ma-fora. - Dostosował się do warunków liberalnego kapitalizmu.

Zdaniem Żmudzkiego, szlak Łódź Bajkowa to najlepszy pomysł na promocję Łodzi w Polsce i na świecie. - Pomniki nie kosztują dużo, a są bardzo wdzięczne i spotykają się z pozytywnymi reakcjami - argumentuje.

Pomnik Ćwirka, który stanął przy Piłsudskiego 61, dołączył do sześciu innych na szlaku Łodzi Bajkowej. Przy ul. Piotrkowskiej 87 można spotkać Misia Uszatka z plecakiem na ramionach i planem miasta w lewej łapie. Pingwin Pik-Pok unosi się na szafirowej fali przed aquaparkiem Fala. Przed wejściem do Muzeum Kinematografii wylegują się koty Filemon i Bonifacy. Piotruś, bohater "Zaczarowanego ołówka", czaruje przed Łódzkim Domem Kultury. Plastusia z dzwonkiem w ręku można odwiedzić w Parku Sienkiewicza, a trzy Misie - w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. W tym roku szlak ma się wzbogacić o jeszcze jedną rzeźbę: Maurycego i Hawranka.

Łódź Bajkowa. Zobacz wszystkie pomniki ze szlaku [ZDJĘCIA]