Ławeczka nagrodzona

jp
11.02.2005
A A A Drukuj
Paryż ma wieżę Eiffela, Nowy Jork - statuę Wolności, a Łódź - ławeczkę Tuwima. Statuetka, którą zaprojektował Wojciech Gryniewicz, zdobyła wyróżnienie w konkursie na Turystyczną pamiątkę z regionu.
Wygląda dokładnie tak samo jak ławeczka ustawiona na ul. Piotrkowskiej przed Urzędem Miasta, tylko zrobiona została w skali 1:10. - To po prostu miniatura pomnika, ale najwierniejsza oryginałowi - zapewnia artysta. Cieszy się, że właśnie jego projekt został uznany za symbol Łodzi. Teraz ma nadzieję, że ławeczka Tuwima w różnych wersjach i różnej wielkości trafi do sklepów i będzie chętnie kupowana przez odwiedzających Łódź turystów..

Konkurs na wyrób symbolizujący region, miejscowość lub lokalną tradycję organizowany jest przez Polską Organizację Turystyczną po raz drugi. Nadesłano z całej Polski około 200 zgłoszeń. Ławeczka została wyróżniona wraz z warmińsko-mazurskim Kłobukiem (to duszek związany z regionem) i pienińskim orzełkiem (pamiątką wykonaną z drzewa świerkowego). POT wręczyło też nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie promujące turystykę krajową. Tu także triumfowali łodzianie. Wyróżnienie otrzymał łódzki kwartalnik krajoznawczy PTTK "Wędrownik" za popularyzację walorów turystycznych regionu łódzkiego. - "Wędrownik" wychodzi nieustannie od 49 lat, jest chyba najstarszym wciąż ukazującym się regularnie pismem dotyczącym spraw turystyki . Choć specjaliści wiedzą o nas od dawna cieszymy się, że dostaliśmy dostrzeżeni na ogólnopolskim forum - mówi Andrzej Danowki, dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK, wydawca "Wędrownika".