Karty dla rodzin wielodzietnych. Tym razem wojewódzkie

kt
01.02.2014 11:00
A A A Drukuj
W piątek marszałek Witold Stępień wręczył 500. Wojewódzką Kartę Rodzin Wielodzietnych. Odebrała ją Mariola Dąbrowska prowadząca rodzinny dom dziecka, w którym wychowuje się obecnie siedem dziewczyn

W piątek marszałek Witold Stępień wręczył 500. Wojewódzką Kartę Rodzin Wielodzietnych. Odebrała ją Mariola Dąbrowska prowadząca rodzinny dom dziecka, w którym wychowuje się obecnie siedem dziewczyn (Fot. Karolina Tatarzyńska)

W piątek marszałek Witold Stępień wręczył 500. Wojewódzką Kartę Rodzin Wielodzietnych. Odebrała ją Mariola Dąbrowska prowadząca rodzinny dom dziecka, w którym wychowuje się obecnie siedem dziewczyn. Oprócz kart rodzina dostała także upominek oraz zaproszenie do Pałacu Herbsta
Pani Mariola na spotkanie z marszałkiem przyszła w towarzystwie wszystkich siedmiu dziewczyn. Nie dotarł jedynie mąż Bogdan, którego zatrzymała w domu nagła awaria pieca. Najmłodsza podopieczna rodzinnego domu dziecka "Promyczek" przy ul. Krzywoustego - Daria - ma sześć lat. Najstarsza - Agata - już za kilka miesięcy będzie pełnoletnia. Wszystkim ośmiu paniom Wojewódzkie Karty Rodzin Wielodzietnych wręczył osobiście marszałek Stępień. Pani Marioli przypadła karta wyjątkowa, bo pięćsetna. - Spotkanie z rodziną, która będzie odbierać akurat tę kartę, było planowane od początku. Gdy się jednak okazało, że symboliczna 500. karta trafi do nietypowej rodziny, marszałek postanowił przygotować również upominek - mówiła Joanna Blewąska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. Dlatego właśnie podopiecznym rodzinnego domu dziecka przekazano stacjonarny komputer. Ale także marszałek nie wyszedł ze spotkania bez prezentu. Specjalnie dla niego dzieci przygotowały sporych rozmiarów plakat z napisem "Województwo łódzkie wspiera rodziny wielodzietne". - Duża rodzina, to i duża laurka - komentował z uśmiechem Stępień.

- Cieszę się, że wprowadzono karty dla rodzin wielodzietnych. I liczę na to, że z czasem będzie się powiększać liczba instytucji i firm oferujących zniżki. Przedsiębiorcy powinni zrozumieć, że takie rabaty to wcale nie będzie dla nich strata. Bo gdy przychodzi duża rodzina, to wydaje więcej pieniędzy, i to nie tylko na bilety - mówiła Dąbrowska. Dodała też, że to bardzo ważne, by pokazać młodym ludziom jak najwięcej miejsc. - My uwielbiamy podróżować, także po naszym regionie. Ale każdy wyjazd rodziny z dużą liczbą dzieci to ogromny wydatek. Mamy nadzieję, że karta choć trochę go obniży - komentowała.

Tego dnia wielodzietną rodzinę pani Marioli czekała jeszcze jedna atrakcja - zwiedzanie odnowionego Pałacu Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72. - Jesteśmy zachwycone wnętrzem pałacu. Dziewczyny już przed wycieczką trochę poczytały w Internecie o jego historii - mówiła po wycieczce pani Mariola.

Marszałek przypomniał też o zniżkach, jakie karta gwarantuje. Na terenie Łodzi to przede wszystkim tańsze bilety do instytucji zarządzanych przez samorząd województwa łódzkiego, m.in. do Teatru Wielkiego, Filharmonii Łódzkiej i Muzeum Sztuki. Przypomnijmy, zniżki w tych miejscach mieli także już wcześniej posiadacze Łódzkiej Karty Dużej Rodziny, którą miasto wprowadziło w czerwcu ubiegłego roku. Ale zgłosili się już także pierwsi przedsiębiorcy oferujący rabaty. Jedna z firm zaproponowała zniżki m.in. na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Dotychczas podobne karty pojawiły się w naszym województwie m.in. w Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, Radomsku i Sieradzu.

Przypomnijmy, wnioski o wydanie WKRW można składać od 1 grudnia ubiegłego roku w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przy ul. Snycerskiej 8. Można dostarczyć je osobiście lub wysłać drogą pocztową. Podobnie wygląda odbiór kart - mogą one zostać przesłane pod wskazany adres. Karty mogą otrzymać rodziny z województwa łódzkiego wychowujące co najmniej troje dzieci.

Do końca stycznia złożono w RCPS 113 wniosków o wydanie kart dla 617 osób. Wnioski składali nie tylko łodzianie, ale i mieszkańcy innych powiatów z regionu, m.in. łęczyckiego, bełchatowskiego, łódzkiego wschodniego, opoczyńskiego, pabianickiego, piotrkowskiego, poddębickiego, tomaszowskiego i zgierskiego.

Szczegóły dotyczące kart dostępne na stronie www.rcpslodz.pl .

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • anlumaka

    Oceniono 6 razy 4

    Ha Ha Ha. Ta karta tak naprawdę NIC nie daje. Zniżki są minimalne i nie ma ich tam gdzie najbardziej potrzeba. Miały być zniżki dla rodzin wielodzietnych z Łodzi które zajmują mieszkania powyżej 80m2. Rodziny takie jak zapewne niewielu ludzi wie,płacą 130 % czynszu.Pani Zdanowska szumnie zapowiadała w tamtym roku obniżkę czynszu dla takich rodzin do poziomu 100%. Niestety pozostało po tym tylko echo. Obiecanka bez pokrycia. Następna sprawa to dopłata dla rodzin wielodzietnych do śmieci. Ustawa jest i weszła w życie. Cóż z tego, skoro Administracje w których gestii jest skompletowanie dokumentów i załatwienie tej dopłaty dla rodziny nie robią nic w tym kierunku, ba nawet nie wiedzą o czym mówię bo cyt:" Pierwszy raz słyszą o takiej ustawie" :-O Szok normalnie. Okazało się że ja sama muszę więcej wiedzieć o tym a Pani Administratorka z bożej łaski pyta się mnie jakie dokumenty do owej dopłaty są potrzebne. Cała ta karta dużej rodziny jest wielkim rozdmuchanym do niebotycznych rozmiarów propagandowym bublem który tak naprawdę nic rodzinom nie daje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX